Historie firmy

Píše se rok 1915 a Václav Mika se vrací domů, do Sázavy, jako válečný invalida z první světové války za manželkou Annou Mikovou. Přestože do války odchází jako zdravý muž, zima ho v karpatských zákopech připravila o obě chodidla, a tak se bývalý truhlář musí rekvalifikovat. Jako samouk se rekvalifikuje na sklofoukače technického skla ve sklárnách Kavalier v dílně na huti FrantišekJako samouk se rekvalifikuje na sklofoukače technického skla ve sklárnách Kavalier v dílně na huti František. 

V roce 1926 si Václav zřizuje v rodinném domě z jedné místnosti sklofoukačskou dílnu, ve které také začíná vyučovat nové sklofoukače technického skla.

Chodil po Sázavě s protézami o holi. Přesto bral svůj život s humorem, miloval tanec a věčně byl samý smích, což mu získalo velkou oblibu.

V letech 1930-1931 Václav začíná stavět novou dílnu vedle rodinného domu avšak válka podlomila jeho zdraví natolik, že 1. října 1931 ve svých 41 letech náhle umírá a zanechává po sobě tři nezletilé děti, nejstaršího Václava, Miroslava, Jaroslava. Nejstarší a nejzdatnější z nich, 17 letý Václav, se doučuje sklářského řemeslu a po otci nove dostavěnou dílnu a vede ji k dalšímu rozkvětu.

Václav po svém otci zdědil talent a svému řemeslu rozuměl, hodně každého učně naučil a všichni z něj měli respekt. Proč? Když se Václav u některého stolu zastavil, dotyčný se začal modlit, aby nenašel nějaký zmetek. Potom totiž všechny výrobky naházel do odpadové bedny a rozšlapal je a to k vlastní škodě. Svému bratru Mirkovi v předválečné době rozšlapal výrobky za 30 000 Kč. Byl to také výborný obchodník a pro humor po otci i oblíbený člověk.

Po roce 1948 byla dílna znárodněna a Václav po krátké a těžké nemoci umírá ve svých 41 letech, stejně, jako jeho otec. Po nuceném přerušení byla firma po Sametové revoluci vrácena pravnukovi zakladatele, Václavovi Mikovi, který výrobu znovu obnovil, rozšířil a v roce 1990 modernizoval. Firma se od počátku zabývá výrobou a prodejem ručně foukaného, technického a dekorativního skla. Podíl dekorativního skla na celkovém objemu výroby je v současné době okolo devadesáti procent. V tomto sortimentu patří firma Mikaglass k nejvýznamnějším producentům skla v České republice.
Bestsellery

Trojsklenka

Rafinované skleničky na alkohol. Zprvu má člověk pocit, že po napití skončí celý politý alkoholem, ale když to zkusí, zůstane překvapený a suchý. Nádoby jsou vzájemně propojené a tak se tekutina přelévá z jedné do druhé. Naše skleničky jsou ručně tvarovaném bez použití jakékoliv formy. 100 % vyrobeno v Česku. Objem: 0,5 cl. Výška: 17,5 cm. Ručně vyrobené autorské sklo. Nelze mýt v myčce. Dodání 5 dní Všechny produkty jsou ručně vyrobené v naší rodinné sklárně. Vyrábíme je ručně my a naši skláři, žádné stroje. Proto se může stát, že se doba dodání protáhne. To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibujeme, že čekání bude stát za to.

594,00 Kč

Sklenka se psím kamarádem

Sklenka na víno s pejskem na přání. Figurka je ručně vyrobena na sklářském kahanu z tvrdého skla. Je vhodná pro každého, kdo má rád ruční výrobu, kvalitu a originalitu. Udělejte radost sobě, nebo někomu blízkému skleničkou s vlastním mazlíčkem. Plemeno, které chcete vyrobit, uveďte do poznámky k objednávce, případně také zašlete fotografii na e-mail leona.mikova@mikaglass.cz Objem : 350 ml. Ručně vyrobené autorské sklo. Nelze mýt v myčce. Jedná se o zakázkovou výrobu, aktuální doba dodání se různí, je vždy uvedena na horní straně s produkty,  pokud sklenici potřebujete do konkrétního termínu, připište jej do poznámky k objednávce. To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibuji, že čekání bude stát za to.

1 210,00 Kč

Hrnek René 200 ml

Dopřejte si svůj oblíbený nápoj z kvalitní, ručeně vyrobené skleničky . Borosilikátové sklo, z něhož je sklenice vyrobena, totiž vyniká svými vlastnostmi. Sklenice je velmi odolná proti poškrábání i proti prasknutí, sklo také udrží teplotu a váš nápoj tak zůstane horký déle než v běžné sklenici či hrnku. Objem: 200 ml. Ručně vyrobené autorské sklo. Možno mýt v myčce. Dodání 5 dní Všechny produkty jsou ručně vyrobené v naší rodinné sklárně. Vyrábíme je ručně my a naši skláři, žádné stroje. Proto se může stát, že se doba dodání protáhne. To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibujeme, že čekání bude stát za to.

549,00 Kč

Sklenka "Cyklista"

Sklenka na víno s cyklistou. Figurka je mnou vlastnoručně vyrobena na sklářském kahanu z tvrdého skla. Je vhodná pro každého, kdo má rád ruční výrobu, kvalitu a originalitu.  Ráda Vám také vyrobím skleničku s figurkou na přání, neváhejte mě kontaktovat do e-mailu. Objem: 350 ml. Ručně vyrobené autorské sklo. Nelze mýt v myčce. Jedná se o zakázkovou výrobu, aktuální doba dodání se různí, je vždy uvedena na horní straně s produkty ,  pokud sklenici potřebujete do konkrétního termínu, připište jej do poznámky k objednávce.  To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibuji, že čekání bude stát za to.

1 210,00 Kč

Váza "Ida"

Ručně vyrobená skleněná váza "Ida" podtrhne půvab živých i sušených květin . Svým jednoduchým  designem zapadne do každého interiéru a rozzáří jakýkoliv jídelní, nebo odkládací stůl. Je vhodná pro každého kdo má rád minimalismus, ruční výrobu a kvalitu. Výška je cca 20 cm. Ručně vyrobené autorské sklo.  Dodání 5 dní Všechny produkty jsou ručně vyrobené v naší rodinné sklárně. Vyrábíme je ručně my a naši skláři, žádné stroje. Proto se může stát, že se doba dodání protáhne. To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibujeme, že čekání bude stát za to.

954,00 Kč

Sklenka "Růža"

Sklenka na vodu inspirovaná rodinnou historii v sobě snoubí tradici s elegancí a moderním designem. Je vhodná pro každého kdo má rád ruční výrobu a kvalitu. Objem: 250 ml. Ručně vyrobené autorské sklo. Možno mýt v myčce. Dodání 5 dní Všechny produkty jsou ručně vyrobené v naší rodinné sklárně. Vyrábíme je ručně my a naši skláři, žádné stroje. Proto se může stát, že se doba dodání protáhne. To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibujeme, že čekání bude stát za to.

390,00 Kč

Hrnek na kávu Conturax 200 ml

Dopřejte si svůj oblíbený nápoj z kvalitní, ručeně vyrobené skleničky . Borosilikátové sklo, z něhož je sklenice vyrobena, totiž vyniká svými vlastnostmi. Sklenice je velmi odolná proti poškrábání i proti prasknutí, sklo také udrží teplotu a váš nápoj tak zůstane horký déle než v běžné sklenici či hrnku. Celý hrnek je zvenku hladký, rýhy z vnitřní stany z něj vytváří originální designový kousek , který potěší každého milovníka kávy. Objem: 200  ml. Ručně vyrobené autorské sklo. Možno mýt v myčce. Dodání 5 dní Všechny produkty jsou ručně vyrobené v naší rodinné sklárně. Vyrábíme je ručně my a naši skláři, žádné stroje. Proto se může stát, že se doba dodání protáhne. To je cena za poctivou ruční výrobu, ale slibujeme, že čekání bude stát za to.

549,00 Kč